0 3 minute 2 luni

În prima ședință a noului Birou Politic Județean al PNL Caraș-Severin, desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute, s-au adoptat o serie de decizii importante privind structurile organizatorice, am fost informaţi de Departamentul Comunicare al Filialei.

La propunerea președintelui Marcel Vela și pentru continuitatea echipei, a fost reales secretar general al Filialei Ovidiu Rădoi.

Secretarii generali-adjuncți au fost desemnați Dănuț Florea și Ovidiu Chimigeriu.

Comisia de Arbitraj a Filialei Caraș-Severin a Partidului Național Liberal este compusă din: Ioan Adrian Scurt – președinte, iar membri sunt Cornelia Fetea, Adriana Sărăor, Daniel Firan, Ioan Popescu.

Comisia Județeană de Revizie și Cenzori este compusă din: Adrian Tănase – președinte, iar membri sunt Oana Lungu și Dan Nasta.

S-au validat liderii de zonă și secretarii zonali:

  1. Clisura Dunării: Ghiță Sporea – lider; Nelu Bălean – secretar;
  2. Anina-Valea Almăjului: Mihai Otiman – lider; Silvestru Bălan – secretar;
  3. Zona Băile Herculane: Doru Coșei – lider; Cristian Ciobanu – secretar;
  4. Valea Bistrei: Doru Iustin Cârdei – lider; Marius Beșliu – secretar;
  5. Valea Timișului: Andrei Ungur – lider; Luminița Verdeș – secretar;
  6. Zona Reșița: Ioan Rusu – lider; Viorel Lolea – secretar;
  7. Zona Bocșa: Liviu Brumar – lider; Marian Humă – secretar;
  8. Valea Carașului: Nicolae Orăvicean – lider; Răzvan Otiman – secretar.

S-au stabilit și Comisiile de specialitate ale Filialei Județene Caraș-Severin ale PNL, precum și președinții acestora, după cum urmează:

  1. Apărare și siguranță națională – președinte Cristian Gâfu;
  2. Administrație și ordine publică – președinte Daniel Danu;
  3. Justiție și drepturi cetățenești – președinte Mircea Teodorescu;
  4. Politică externă și relații cu diaspora – președinte Sașa Ocanovici;
  5. Buget și politici fiscale – președinte Horia Irimia;
  6. Sănătate și siguranță alimentară – președinte Șerban Vuia;
  7. Educație și cercetare – președinte Carina Pristavu;
  8. Tineret, sport și turism – președinte Magda Lungu;
  9. Muncă, familie și protecție socială – președinte Tudorița Nicula;
  10. Economie și energie – președinte Viorel Başag;
  11. Agricultură și industrie alimentară – președinte Marius Işfan;
  12. Transport și infrastructură rutieră – președinte Marius Pohanka;
  13. Comunicații și societate informațională – președinte Petru Curiac;
  14. Mediu, ape și silvicultură – președinte Ion Chisăliţă;
  15. Infrastructură și dezvoltare regională – președinte Elena Meteleaucă;
  16. Mediul de afaceri – Alexandru Voia;
  17. Fonduri europene şi Programe de finanțare europeană – Nicolae ​ ​Verindeanu;
  18. Comisia pentru românii de pretutindeni – Vențel Piecec.

Mădălina DOMAN