0 2 minute 11 luni

Astăzi, la Innsbruck – Stubai, în Austria, a început Campionatul Mondial de Alergare Montană 2023, competiţie la care delegația României este prezentă cu un lot numeros de sportivi, printre aceştia numărându-se şi atleta Liliana Dragomir, legitimată la CSM Caransebeş şi CSU Arad.

La ora 14 a avut loc startul în proba de Uphill 7,2 km, cu 1.020 de metri diferență pozitivă, în care atleta din Caransebeş a ocupat locul 41.

„A fost o cursă infernal de grea, cu mici peripeţii pentru Lili, mă refer la glezna sucită. Per total, la feminin, România a ocupat locul 13 din 25 de echipe aflate la start. Chiar şi în aceste condiţii, ea va alerga şi sâmbătă, în ultima zi a competiţiei, în cursa clasică de 15,5 kilometri”, ne-a informat Călin Dragomir, antrenorul Lilianei. El a participat la acest Campionat Mondial ca voluntar, fiind repartizat ca Team-asistent pentru câteva ţări, între care şi România, iar costul deplasării a fost suportat de CSM Caransebeş. (S. Rogoz)